
Umowa o roboty budowlane należy do grupy umów inwestycyjnych, do której zalicza się również:
Umowę o wykonanie prac projektowych (opracowanie hipotez inwestycyjnych, projektów wykonawczych wraz z odpowiednią dokumentacją, oszacowanie kosztów inwestycji)
Umowę o wykonanie prac geologicznych i geodezyjno-kartograficznych
Umowę o nadzór nad prawidłową realizacją inwestycji (nadzór autorski)
Nadzór nad pracami inwestycyjnymi (nadzór inwestorski)
Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?
Forma umowy o roboty budowlane jest określona przez prawo, a dokument musi być sporządzony w formie pisemnej. Definicja umowy o roboty budowlane narzuca szereg warunków, które muszą znaleźć się w jej postanowieniach, aby regulacje te wywoływały określone skutki prawne.
Taka umowa powinna zawierać następujące informacje:
1. Rodzaj prawny umowy
dokument musi zawierać informację, najlepiej w tytule, czy jest to umowa na roboty budowlane lub umowa o dzieło. Dodatkowo na końcu dokumentu należy zaznaczyć, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
2. Oznaczenie stron umowy
dokument bezwzględnie powinien zawierać dane obu stron zawierających umowę, w tym pełną nazwę firmy, która będzie przeprowadzać remont. Bardzo ważne jest, aby podpis na umowie został złożony przez osobę upoważnioną do reprezentowania firmy.
3. Sposób realizacji umowy
należy jednoznacznie i precyzyjnie zaznaczyć jakie obowiązki będą należały do wykonawcy umowy o roboty budowlane.
4. Przedmiot umowy
dokument powinien zawierać rzetelny opis robót, które będą wykonane, wraz z określeniem standardów wykończenia, a także materiałów, jakie zostały użyte.
5. Określenie terminów
termin rozpoczęcia i zakończenia robót musi być w umowie precyzyjnie określony. Zleceniodawca powinien, również określić ewentualną karę za zwłokę w realizacji zlecenia.
6. Cena i sposób płatności
bardzo ważnym punktem umowy jest cena, należy określić ryczałt, cenę niezmienną lub cenę kosztorysową. W umowie o roboty budowlane należy również określić metodę uiszczenia opłaty, dobrą praktyką jest rezygnacja z płatności z góry.
7. Odbiór
odbiór wykonanych prac powinien nastąpić na podstawie protokołu odbiorczego. W umowie o prace budowlane należy wskazać sposób i czas usuwania ewentualnych usterek.
podsumowanie
Przy zawieraniu umowy o roboty budowlane nie należy pomijać żadnej z powyższych kwestii. Konsultowanie umów o roboty budowlane jest gwarancją świadomego podpisania umowy. Nie warto narażać się na nieprzyjemne konsekwencje prawne i finansowe z powodu błędnych bądź nieprecyzyjnych zapisów w umowie. Kompleksowa pomoc doświadczonego prawnika przy zawieraniu umowy o roboty jest po prostu nieoceniona. Zapewniamy wysoki profesjonalizm naszych usług prawniczych.
MASZ PROBLEM PRAWNY? SKONSULTUJ GO Z NAMI!
ZADZWOŃ – POMOŻEMY
668 163 060